جستجو

کشور اسپانیا - شهرهای مایورکا ، مادرید ، تنریف ، ایبیزا ، مالاگا ، بارسلونا

 

کشور اسپانیا

 

 

اسپانيا به مساحت 504782 كيلومتر مربع كشوری است در جنوب غربی اروپا واقع در شبه جزیره ایبری. علاوه بر خاك اصلی ا‍ین كشور در اروپا، اسپانیا دو منطقه خودمختار درشمال آفریقا دارد:سئوتا((ceuta و ملیلا ((melilla.

البته در مقایسه با سایر كشورهای اروپایی همچون فرانسه یا انگلستان مستعمرات اسپانیا در آفریقا بسیار ناچیز است.جزایر بالئار وقناری در دریاي مدیترانه به این كشور تعلق دارند.

اسپانیا از شمال به خلیج گاسكونی (بیسك‍ی) و كشورهای فرانسه و شاهزاده نشین وآندورا((Andora  ، از شرق و جنوب به دریای مدیترانه و تنگه جبل الطارق واز غرب به كشور پرتغال و اقیانوس اطلس محدود است.

قله مولاسن (3482) بلندترین نقطه كشور است. كوههای پیرنه در شمال اسپانیا مرز طبیعی این كشور با فرانسه را شكل می دهند.

بخشهای مركزی اسپانیا را فلات بزرگی به ارتفاع متوسط 600 مترفرا گرفته كه از رشته كوههای كانتربری در شمال  تا كوههای سیرامورنا درجنوب امتداد دارد. به خاطر موقعیت خاص جغرافیایی اسپانیا آب و هوای این كشور در مناطق مختلف و بسیار متنوع است و به سه نوع می توان تقسیم نمود.

  • آب وهوای معتدل قاره ای: كه در مناطق داخلی شبه جزیره ایبري به چشم می خورد.(بزرگترین شهر مادرید)
  • · آب وهوای مدیترانه: كه تقریبا از دشتهای آندولوس در نوار ساحلی جنوبی و شرقی این كشور در كرانه های مدیترانه آغاز و تا بخش شرقی كوههای پیرنه در شمال امتداد می یابند.( بزرگترین شهر مادرید)
  • · آب وهوا اقیانوس : كه در كرانه های اقیانوس آرام در شمال آرام در شمال غربی اسپا نیا در نوار ساحلی خلیج بیسكی ((Biscay با آن مواجه می شویم. این منطقه به اسپانیای سبز معروف است

(بزرگترین شهر: بیلبائو).

 

فرهنگ:

اسپانیا  سرزمینی است كه به خاطر موقعیت جغرافیایی ویژه اش همواره محل برخورد و تعامل فرهنگهای مختلف بوده است.

سلتی ها، رومی ها، گوتها و مسلمانان، اصلی ترین اقوامی بودند كه به شبه جزیره ایبری و اسپانیا

آمدند و میراث ریشه داری رادر این كشور به جای گذاشتند.

در مقایسه با سایركشورهای اروپایی  اسپانیا  كشوری  یكدست نیست، بلكه مجموعه ای  است از اقوام مختلف  با تنوعی شگرف درزبان، فرهنگ غذایی، موسیقی، ادبیات و هنرهای نمایشي.

وقتی به بخشهای مختلف اسپانیا سفر می كنیم گویی  از چند سرزمین با فرهنگهایی متنوع  بازدید نموده ایم. نقاشان اسپانیایی تاثیری شگرف در نقاشی اروپا به جای گذاشته اند.

ادبیات اسپانیایی چه درشعر وچه در نثر رنگ و بوی خاص خود را دارد و همواره ادبیاتی الهام بخش، عمیق، متنوع و تاثیرگذار بوده است. ونه تنها دراسپانیا بلكه در دنیای اسپانیایی زبان جایگاهی ویژه داشته است.

تعداد زیادی از برندگان ادبی جایزه نوبل اسپانیایی و یا اسپانیایی زبان بوده اند و این خود دلیلی بر قابلیتهای ادبی بالای این زبان است.

اسپانیا سرزم‍ین نام نویسندگان و دانشمندان است.

شناخت عمیق تر معماری در اسپانیا نمونه ای عین وعالی از تعاملات فرهنگی  گسترده در طول تاریخ این كشور است.

معماری اسلامی با حضوری در حدود 900 سال تاثیری عمیق در هنر و معماری اسپانیا به جای گذاشته است.آثار موجود در آندولس و شهرهایی چون كردوا با گراناداو سویل نمونه هایی بی نظیر  با ویژگیهایی منحصر به فرد است.

معماری آندولس و جنوب اسپانیا گونه ای است كه نه می توان  آن رادر دنیای غرب و كشورهای غربی ‍یافت و نه در دنیای اسلام. در واقع تركیبی است شگرف از عناصر شرقی وغربی

اسپانیا (با 40 اثر  ثبت شده ) پس از ایتالیا دارای بیشترین بناهای ثبت شده  در ل‍یست جهانی یونسكو ((World  Heritage Sites می باشد.

بسیاری از مردم، اسپانیا را با موسیقی فلامینگو می شناسند. در حالیكه فلامینگو تنها یكی از گونه های موسیقی در این كشور است كه در آندولس شكل گرفت و به سایر نقاط این كشور گسترش یافت.

گوشه گوشه اسپانیا  با نواهای محلی و ترانه هاي دلنشین مخصوص

                                                                                        

مردم :

با جمعیتی بالغ بر 46 میلیون نفر،  اسپانیا از كشورها‍یی است كه درقیاس با سایركشورهای  اروپای غربی از تراكم جمعیت پایین تری  برخوردار است.  به عبارت دیگر جمعیت اسپانیا، به غیر از نوار ساحلی در اطراف مادرید، در سراسر كشور پراكنده است.

جمعیت اسپانیا در طول قرن بیستم خصوصا در دهه 60 و 70 میلادی، دو برابرشد. و دلیل اصلی آن مهاجرت  بی رویه مردم از روستا به شهرهای بزرگ وصنعتی بود.

اسپانیا سرزمین تنوع قومی و نژادی است به طوریكه در بسیاری از مناطق این كشور مردم محلی از واژه ملیت برای توصیف اقلیتهای قومی استفاده می كنند. در واقع اسپانیا كشوری است با قومیتهای مختلف تحت لوای نام اسپانیا و هویت مشترك اسپانیای در یك كلام اسپانیا همچون پارچه چل تكه زیبایی است كه هر تكه آن رنگ و جلوه ای منحصر به فرد دارد و هر بازدید كننده ای از این تفاوت وتنوع متحیر می شود. قبول این حقیقت كه مثلا آندولس در جنوب و منطقه كاتالان در شمال هردو در یك كشور قراردارند كار ساده ای نی‍ست.

طبق قانون اساسی در اسپانیا دین رسمی وجود ندارد.مسیحیت كاتولیك (76%) اصلی ترین دین در اسپانیا محسوب می شود.

پس از مسیحیت، اسلام (25%) جمعیت بیشترین پیروان را در اسپانیا دارد.

پس از خروج مسلمانان از اسپانیا و خصوصا منطقه آندولس، تعداد مسلمانان این كشور در حد ناچیزی باقی ماند تا اینكه در دوران استعمار و درسالهای اخیر مهاجرین بسیاری از كشورهای مسلمان شمال آفریقا به اسپانیا مهاجرت نمودند و هم اكنون پس از مسیحیت، اسلام بیشترین تعداد پیروان را (5/2% جمعیت) در این كشور داراست.

 

زبان:

 

اسپانیایی زبان رسمی در اسپانیاست. اسپا نیايی ها به آن زبان اسپانیولی یا كاستلانو(castellano)

می گویند. به علت تنوع قومی در اسپانیا، زبانهای محلی بسیاری درسر تاسراین كشور به كار می روند و به رسمیت شناخته می شوند كه از این بین می توان به زبانهای كاتالان، باسك و گالیس ((Galician اشاره نمود.

مردم اكثر كشورهای آمریكای لاتین به جز برزیل و چند كشور كوچك به زبان اسپانیا یی تكلم می كنند. این زبان یكی از شش زبان رسمی سازمان ملل متحد است. و دركنار چینی، هندی و انگلیسی از بیشترین تعداد سخنور در سطح جهان برخوردار است. اسپانیایی عضوی از خانواده زبانهای هندواروپایی است.ودرمیان زبانهای اروپایی همراه با ایتالیایی وپرتغالی درشاخه زبانهای رومی ((Roman قرار می گیرد.

 

نظام سیایي:

 

حكومت این كشور مشروطه سلطنتی با دو مجلس قانونگذاری است. مجلس نمایندگان با 350 عضو و مجلس سنا با 208 عضو رئيس دولت ((President of Government

 

عضویت در نهادهای بین المللی:

 

سازمان ملل متحد (1955( اتحادیه اروپا، ناتو، اتحادیه كشورهای لاتین زبان، سازمان تجارت جهانی، يونسكو

 

اقتصاد:

 

 

اقتصاد اسپانیا نهمین قدرت بزرگ اقتصادی جهان، پنجمین قدرت (پس از آلمان، انگلستان، فرانسه و ايتالیا) در اروپاست. در مبارزه با بیكاری، اسپانیا موفقیتهای شایانی در سالهای اخیر كسب نموده است. دولت اسپانیا موفق شد تا نرخ 20 درصدی بیكاری در اوایل سالهای دهه 1990 را به حدود 5/7 درصد در سال 2007 میلادی برساند.

تقویت صنایع، رشد سرمایه گذاری خارجی، افزایش تجارت با كشورهای آسیایی و آمریكای لاتین،  همگی عواملی هستند كه اقتصاد اسپانیا را به یكی از پویا ترین قدرتهای اقتصادی در اتحادیه اروپا  تبدیل نموده است.

رشد بی سابقه ارزش ملك و زمین درسطح جهانی خصوصا در سالهای اخیر باعث رونق معاملات و املاك و ساخت وساز در اسپانیا شد، به طوریكه 16 درصد از ارزش ناخالص ملی و12 درصد از اشتغال ا‍ين كشور  به این بخش اختصاص دارد.

صنعت جهانگردی درطی 40 ساله اخیر، رشد بی سابقه اي درسطح جهاني داشته است و این كشور را به دومین كشور از نظر درآمد وتعداد بازدید كننده در سطح جهان تبدیل نموده است.

 

 

صادرات:

 

ماشین آلات و تجهیزات حمل ونقل مواد شیمیایی، محصولات غذایی وچوبی از جمله اصلی ترین مواد صادراتی در اسپانیا است.

 

 

اطلاعات پایه ای سفر به اسپانیا:

 

 

واحد پول:

 

یورو. هر یورو از صد سنت تشك‍یل می شود، كه از سال 1999 جایگ‍زین پستا گردید.

 

اختلاف ساعت:

 

 

نسبت به ایران 5/2 ساعت عقب تر است .(5/2-) و نسبت به گرینویچ یك ساعت جلوتر است (GMT+1).

 

 

 

 

 

شهر مایورکا

 

 

جزیره ای است که در دریای مدیترانه واقع شده و بزرگترین جزیره از مجموعه جزایر آرشی پلاگو در اسپانیا می باشد. مرکز این جزیره پالما است که خود شامل حکومت خودمختار جزایر بالریک می باشد.این جزیره به عنوان یکی از مقاصد گردشگری کشورهای اروپایی و اسکاندیناوی مطرح می باشد.

 

 

شهر مادرید

 

 

 

شهر مادرید با جمعیتی در حدود 5 میلیون نفر در مرکز اسپانیا و در ساحل رود مانزانارس Manzanares قرار دارد. مادرید پایتخت و بزرگترین شهر کشور است. پیشرفت های سریع اقتصادی، استانداردهای بالای زندگی و بازاری بزرگ برای کالاهای مختلف،مادرید را به اصلی ترین مرکز اقتصادی و مالی در شبه جزیره ایبری تبدیل کرده است. دفتر مرکزی بسیاری از شرکتهای بزرگ صنعتی و تجاری چند ملیتی همچون تلفونیکا در این شهر قرار دارد. مادرید مرکز دولت و مجلس و سکونت گاه اصلی پادشاه این کشور نیز محسوب می گردد. در عین حال همچون بسیاری از شهرهای اسپانیا، مادرید مرکز زیبا ترین موزه ها و گالری های اروپا، سالن های عظیم اپرا و کاخ های باشکوه است که به این شهر حال و هوایی ویژه بخشیده است. نسبت به سایر پایتخت های اروپایی مادرید شهری جدیدتر است وتنها از نیمه قرن شانزدهم میلادی به بعد که به عنوان شهری پرجنب و جوش و بزرگ مطرح گردید.

 

 

 

شهر تنیرف

 

 

 

 

تنریف یکی از بزرگترین و پرجمعیت ترین جزایر 7 گانه قناری می باشد. سالانه در حدود 5 میلیون گردشگر از این جزیره بازدید می کنند. از ویژگی های این جزیره برگزاری کارناوالهای متعدد از جمله کارناوال santa cruz de Tenerif می باشد که جنبه جهانی پیدا کرده است. این شهر مرکز حکومت خود مختار جزایر قناری می باشد که البته با جزیره لاس پالماس در قسمت نهادهای دولتی شامل نهاد ریاست جمهوری و وزارتخانه ها تقسیم می شوند. بین سالهای 1833 تا 1927 از لحاظ تقسیمات مرزی اسپانیا، تنریف تنها پایتخت جزایر قناری به حساب می آمد. ولی بعد از سال 1927 مرکزیت جزایر قناری تقسیم شد. یکی از جاذبه های تنریف جزیره san cristobal de la laguna که در شمال جزیره تنریف می باشد که در سال 1999 سازمان جهانی یونسکو به عنوان سایت جهانی معرفی کرد.

 

 

 

شهرهای ایبیزا

 

 

 

 

 یکی از جزایر چهارگانه بالئارس در اسپانیا،ایبیزا یک جزیره کاتالانیایی است. این جزیره زیبا و رویایی در 79 کیلومتری شهر والنسیا واقع شده است. دلربایی و زیبایی این بهشت تاریخی گردشگران زیادی را در ایام سال به خود جذب میکند. بندر شهر ایبیزا یکی از جذابترین مکان های افسانه ای این جزیره است که به ثبت میراث فرهنگی سازمان جهانی جهانگردی رسیده است.  

به دلیل زیبایی منحصر به فرد و مناظر باشکوه در میان گردشگران به "جزیره‌ سفید" مشهور شده است. بزرگترین شهر این جزیره‌ یکصد و سی‌ هزار نفری که از لحاظ اداری به پنج بخش تقسیم میشود، شهر "ایبیزا تاون" یا به اصطلاح مردم محلی "ویلا" نام دارد.

دمای هوا به طور متوسط در گرمترین زمان سال (مرداد ماه) به سی‌ درجه و در خنکترین زمان سال (دی‌ ماه) به پانزده درجه سانتیگراد می‌رسد. زبان مردم این جزیره‌ توریستی "کاتالان" می‌باشد که از لحاظ ساختاری شبیه اسپانیایی، فرانسه و ایتالیایی (لاتین) است. با این حال به دلیل توریستی بودن، اغلب ساکنان جزیره‌ به زبانهای آلمانی‌ و انگلیسی تسلط دارند.

سواحل آرام و دیدنی‌ در کنار منظره کوه‌های پوشیده از درختان کاج، رستورانهای ساحلی و هتلهای با شکوه و امکانات تفریحی گوناگون، ایبیزا را به مکانی مناسب برای گذراندن تعطیلات گردشگران تبدیل کرده است. بیشتر غذاهای این جزیره‌، مدیترانه ایست و شیرینی‌ ویژهٔ محلی آن به نام "فلون" مورد توجه گردشگران است.

 

با وجود اینکه ایبیزا مقصدی برای تفریح و استراحت است، اما بخش زیادی از این جزیره‌ زیبا به ثبت میراث جهانی‌ یونسکو رسیده و در حفاظت سازمانهای مربوط است. به عنوانه نمونه می‌توان به بنای یادبود "کریستف کلمب" و منظره بینظیر "انگشت خدا" اشاره کرد..

 

 

شهر مالاگا

 

 

 

 

مالاگا (به اسپانیایی: Málaga) شهری است در بخش خودمختار اندلس در جنوب کشور اسپانیا مرکز شهرستانی به همین نام.با جمعیت ۵۶۱۲۵۰ خود در سال ۲۰۰۷ ششمین شهر پر جمعیت سراسر اسپانیاست.در منتهی علیه غرب دریای مدیترانه و در ۱۰۰ کیلومتری تنگهٔ جبل الطارق واقع شده است.منابع عربی و اسلامی نام این شهر را ملاقه و مالقه گفته‌اند.مالاگا یکی از بنادر بزرگ (هاب پورت) اروپا می باشد.

 

 

 

شهر بارسلونا

 

موزه ای در باز

 

 

 

بارسلون بزرگترین شهر بندری در دریای مدیترانه است. شهری با روح که حیات در گوشه گوشه آن جریان دارد و هر گردشگری در بدو ورودش به این شهر آن را حس می­کند.

با جمعيتي در حدود 3 ميليون نفر در منطقه كاتالونيا    Cataloniaپايتخت و دومين شهر پر جمعيت در اسپانيا است. بارسلون از مهمترين بنادر اروپا در درياي مديترانه است. البته نقش بارسلون به عنوان مرکز کاتالونیا چیزی فراتر از مرکز یک استان یا ایالت است. در بازرگانی، فرهنگ و ورزش بارسلون نه تنها با مادرید بلکه با بسیاری از شهرهای بزرگ اروپایی در رقابت است. اين شهر يكي از مراكز فرهنگي اسپانيا و اروپاست كه سالانه میزبان چندین فستيوال و جشنوارة بين المللي در عرصه هاي مختلف فرهنگي و هنری می باشد و به نوعي قلب موسيقي زنده و تاتر در اين شهر همواره در تپش است. سالنهاي با شكوه اپرا و تاتر با شهرت جهاني همچون«Gran Teater del Liceu» به بارسلون جايگاهي ويژه بخشيده است.

موفقیت المپیک 1992 بارسلون که بر فراز شهر در پارک مون جویی برگزار شد، نقش بسیار مهمی در معرفی هر چه بیشتر این شهر به جهانیان داشت. میراث معماری بارسلون در کل اروپا منحصر به فرد است چون در بارسلون علاوه بر بافت قدیم آن که سرشار از بناها و یادمانهای تاریخی است بخش جدید شهر هم نمونه­ای استثنایی از شهرسازی مدرن در سالهای نخستین قرن بیستم را به نمایش می­گذارد. کافی است تا به یک عکس هوایی از این شهر زیبا نظری بیفکنیم تا به هارمونی و یکپارچگی شهرسازی در این کلان شهر زیبا پی ببریم.

در بارسلون معماری، هنر، غذاهای متنوع و تفریحات همه و همه در یکجا جمع است و برای هر فرد با هر سلیقه­ای چیزی برای ارائه و عرضه به گردشگران دارد. در بارسلون موزه­ها و گالری های هنری آثار ارزشمندی را از دوران حضور رمی­ها در این شهر گرفته تا دوره معاصر در معرض تماشای گردشگران قرار می­دهند. فرصتهای خرید در این شهر نیز متنوع و گسترده است: از صنایع دستی سنتی گرفته تا معروفترین مارکهای بین المللی و از بازار رنگارنگ میوه در خیابان رامبلاس تا یکشنبه بازار آثار هنری در میدان سان خوزه بارسلون جلوه­های گوناگونی را برای خرید عرضه می­کند.

آثار دو معمار مشهور اسپانيايي يعني آنتوني گائودي و لوئيز مونتانز در بارسلون به ثبت جهاني رسيده اند و همچون نگيني در گوشة گوشه شهر مي درخشند. كليساي ساگرادا فاميليا ،از شاهكارهاي بي نظير سبك نئوگوتیک یا آرت نوو اسپانیایی چشمان هر بازديد كننده اي را خيره مي سازد. بارسلون شهري است كه هر نوع گردشگري را با هر سليقه و علاقه به خود جذب مي كند. از پياده روي در خيابانهاي شهر و صرف يك فنجان قهوه در يكي از كافه هاي کنار خیابان گرفته تا بازديد از شاهكارهاي پيكاسو در «موزة پيكاسو»، از طاق نصرت قرن نوزدهمي بارسلون گرفته تا آسمان خراش قرن بيست و يكمي آَگبار .(Torre Agbar)

 

 

 

بلیط هواپیما

خرید بلیط هواپیما

بلیط ارزان هواپیما

بلیط چارتر

آژانس هواپیمایی

آژانس مسافرتی

تور استانبول

تور کیش

تور تایلند

تور نمایشگاه گوانگجو چین

تور لحظه آخری

تور آنتالیا

تور دبی

تور ارمنستان

تور ترکیه

تور مشهد

تور مالزی

تور سنگاپور

تور هند

تور روسیه و مسکو و سنت پترزبورگ

تور شیراز و قشم و اصفهان

رزرو بلیط

رزرو بلیط هواپیما

رزرو هتل

رزرو آنلاین بلیط هواپیما

رزرو آنلاین هتل

رزرو آنلاین بلیط هواپیما خارجی

رزرو آنلاین هتل های خارجی

پرواز هواپیما

پرواز چارتر

رزرو پرواز خارجی

رزرو پرواز

رزرو پروازهای خارجی

رزرو پرواز چارتر

چارتر بلیط

چارتر بلیط هواپیما

خرید اینترنتی بلیط هواپیما